Płotki śniegowe - Po CO SIĘ JE MONTUJE?

Jeśli chodzi o montaż dachu spadzistego, jednym z ważnych szczegółów będzie montaż drabinek przeciwśniegowych. Dla mieszkańców Polski kwestia ta jest szczególnie istotna, ponieważ w niemal wszystkich jej częściach zimą występuje ogromna ilość śniegu.

Metalowe osłony przeciwśniegowe dachu chronią dach i wszystko wokół niego przed niekontrolowanymi lawinami. Wychwytują i przecinają główną warstwę śniegu i lodu na dachu. Zamontowanie płotów przeciwśniegowych na metalowym dachu domu lub apartamentu ogrodowego zabezpieczy przed spadającymi ogromnymi kawałkami śniegu.

Zewnętrznie osłony przeciwśniegowe mogą się różnić; mają inny kształt i przeznaczenie. Na przykład mogą wyglądać jak małe występy metalowych płyt wzdłuż dachu lub mogą mieć postać dwóch rur umieszczonych jedna nad drugą.

W pierwszym przypadku odladzania dachów metalowych przeznaczone są do kruszenia śniegu na drobne kawałki. W przypadku konstrukcji rurowej potrafią odciąć pewien poziom śniegu lub nawet zablokować jego zbieżność zanim się roztopi.

Powody, dla których warto zainstalować osłony, bariery przeciwśniegowe

Już po nazwie można od razu zrozumieć do czego służą metalowe osłony przeciwśniegowe na dachy. Niemniej jednak pozostaje pytanie, jaki poziom ochrony zapewniają. Jak wybrać właściwe płotki do dachu?

Materiał ten jest bardzo trwały i odporny na korozję. Dużym plusem tego materiału jest także stosunek ceny do jakości. Dostępne są również opcje z aluminium, miedzi i poliwęglanu.

Aluminiowe osłony przeciwśniegowe są znacznie gorsze od stali pod względem wytrzymałości. Jeśli chodzi o miedź, materiał ten jest bardzo drogi, a jego zastosowanie jest niepraktyczne. Osłony przeciwśniegowe z poliwęglanu są nawet tańsze niż stalowe, ale są znacznie gorsze pod względem żywotności.

Bezpieczeństwo ludzi.
Najważniejszym powodem, dla którego zaleca się stosowanie barierek śniegowych, płotków na dachach spadzistych, jest bezpieczeństwo ludzi. Istnieje możliwość, że w momencie zejścia lawiny z dachu ktoś pod nią będzie stał.
Podczas lawiny z dachu budynku mogą spaść ogromne warstwy śniegu ważące setki funtów. Ta ogromna masa śniegu może spowodować poważne, a nawet śmiertelne obrażenia człowieka. Jest to bardzo niebezpieczne, dlatego zdecydowanie zaleca się dbanie o bezpieczeństwo osób mieszkających w domu.
W przypadku wysokich budynków przemysłowych i użyteczności publicznej montaż osłon przeciwśniegowych jest koniecznością. Chroni to wszystkich przechodniów na ulicy.

Ochrona wszystkiego co jest pod dachem.
Podobnie szybko opadająca warstwa śniegu z dachu może uszkodzić wszystko na zewnątrz domu. Wyobraź sobie, co by się stało z Twoim samochodem, gdyby z dachu spadła na niego ważąca 200 kg bryła śniegu i lodu. W najlepszym przypadku będą to rysy.
To samo może się zdarzyć z innymi elementami Twojego podwórka. Zainstalowanie metalowych odśnieżaczy na dachu sprawi, że krzewy, krajobraz i inny sprzęt znajdujący się w pobliżu dachu będą nienaruszone.

Ochrona dolnych partii dachu
Sam dach może zostać uszkodzony z powodu braku osłon przeciwśnieżnych. Bocznica i rynny mogą zostać zerwane pod naporem śniegu. Kiedy nadejdzie wiosna, naprawa szkód może poważnie nadszarpnąć Twój budżet.
Ponieważ wiele nowoczesnych dachów jest wielopoziomowych, zsuwający się śnieg może łatwo uszkodzić dolny poziom dachu. Chociaż dachy metalowe są bardzo mocne, potężna lawina może uszkodzić otwory wentylacyjne, zagiąć blachy i rozbić świetliki.
Utrata integralności dachu może zniszczyć wewnętrzne warstwy powłoki, a wnikanie wody spowoduje zawilgocenie domu. Jest to bardzo poważne uszkodzenie i na szczęście nie zdarza się często, niemniej jednak warto zdawać sobie sprawę z możliwych zagrożeń wynikających z braku metalowych zabezpieczeń przeciwśniegowych na dachu.